Index

Organizing Committee
WMUTE Program Committee
DIGITEL Program Committee
Local Committee

 

Organizing Committee

General Chairs:

Hiroyuki Tarumi (Kagawa University, Japan)
Demetrios Sampson (University of Piraeus, Greece)
Kinshuk (Athabasca University, Canada)

Honorable Chairs:

Yoneo Yano (University of Tokushima, Japan)
Toshinori Yamasaki (The Open University of Japan, Japan)

Advisor:

Tak-Wai Chan (National Central University, Taiwan)

WMUTE Program Committee:

Co-Chairs:

Hiroaki Ogata (University of Tokushima, Japan)
Marcelo Milrad (Linnaeus University, Sweden)
Charles Patton (SRI International, USA)

DIGITEL Program Committee:

Chair:

Masanori Sugimoto (University of Tokyo, Japan)

Co-chairs:

Vincent Aleven (Carnegie Mellon University, USA)
Yam San Chee (Nanyang Technological University, Singapore)
Baltasar Fernandez Manjon (Universidad Complutense de Madrid, Spain)

Doctoral Student Consortium:

Chair:

Gautam Biswas (Vanderbilt University, USA)

Co-chairs:

Daniel Spikol (Linnaeus University, Sweden)
Hiroyuki Mitsuhara (University of Tokushima, Japan)

Workshop:

Chair:

Ming-Puu Chen (National Taiwan Normal University, Taiwan)

Co-Chairs:

Maiga Chang (Athabasca University, Canada)
Ryo Takaoka (Yamaguchi University, Japan)

Demo/Interactive Events:

Co-Chairs:

Chengjiu Yin (Kyushu University, Japan)
Hiroyuki Tominaga (Kagawa University, Japan)

 

WMUTE Program Committee

Co-Chairs:

Hiroaki Ogata (University of Tokushima, Japan)
Marcelo Milrad (Linnaeus University, Sweden)
Charles Patton (SRI International, USA)

Members:

Aris Alissandrakis (Linnaeus University, Sweden)
Inmaculada Arnedillo-Sánchez (Trinity College, Ireland)
Nelson Baloian (Universidad de Chile, Chile)
Beatriz Barros (University of Malaga, Spain)
Lars Bollen (University of Twente, The Netherlands)
John Brecht (SRI International, USA)
Maiga Chang (Athabasca University, Canada)
Ming-Puu Chen (National Taiwan Normal University, Taiwan)
Nian-Shing Chen (National Sun Yat-Sen University, Taiwan)
Wenli Chen (National Institute of Education, Singapore)
Carol H.C. Chu (Soochow University, Taiwan)
Daniel Churchill (Hong Kong University, Hong Kong)
Chris Dede (Harvard University, USA)
Pierre Dillenbourg (Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne, Switzerland)
Monica Divitini (Norwegian University of Science and Technology, Norway)
Moushir M. El-Bishouty (City for Science and Technology Applications, Egypt)
Daniela Giordano (University of Catania, Italy)
Lisa Gjedde (Aarhus University, Denmark)
Yoshiaki Hada (The Open University of Japan, Japan)
Mark van 't Hooft (Kent State University, USA)
Ulrich Hoppe (University Duisburg-Essen, Germany)
Ronghuai Huang (Beijing Normal University, China)
Gwo-Jen Hwang (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan)
Satoshi Ichimura (Tokyo University of Technology, Japan)
Tomoo Inoue (University of Tsukuba, Japan)
Qun Jin (Waseda University, Japan)
Hiroshi Kato (The Open University of Japan, Japan)
Siu Cheung Kong (The Hong Kong Institute of Education, Hong Kong)
Agnes Kukulska-Hulme (Open University, UK)
Arianit Kurti (Linnaeus University, Sweden)
Lam-For Kwok (City University of Hong Kong, Hong Kong)
Chih-Hung Lai (National Dong Hwa University, Taiwan)
Yu-Ju Lan (National Taiwan Normal University, Taiwan)
Robin Lin (National Hsinchu University of Education, Taiwan)
Chen-Chung Liu (National Central University, Taiwan)
Chee-Kit Looi (National Institute of Education, Singapore)
Toshio Mochizuki (Senshu University, Japan)
Jari Multisilta (University of Helsinki, Finland)
Masao Murota (Tokyo Institute of Technology, Japan)
Kiyoshi Nakabayashi (Chiba Institute of Technology, Japan)
Miguel Nussbaum (Pontificia Universidad Catolica de Chile, Chile)
Masaya Okada (Shizuoka University, Japan)
Nuno Otero (Linnaeus University, Sweden)
Tessy C. Pargman (Stockholm University, Sweden)
David Parsons (Massey University, New Zealand)
Niels Pinkwart (Technical University of Clausthal, Germany)
Miky Ronen (Holon Institute of Technology, Israel)
Patricia Schank (SRI International, USA)
Mike Sharples (Open University, UK)
Ju-Ling Shih (National University of Tainan, Taiwan)
Masato Soga (Wakayama University, Japan)
Marcus Specht (Open University of the Netherlands, The Netherlands)
Daniel Spikol (Linnaeus University, Sweden)
John Traxler (University of Wolverhampton, UK)
Phil Vahey (SRI International, USA)
Giasemi Vavoula (University of Leicester, UK)
Tobin White (University of California, Davis, USA)
Lung Hsiang Wong (National Institute of Education, Singapore)
Jie-Chi Yang (National Central University, Taiwan)
Stephen Yang (National Central University, Taiwan)
Chengjiu Yin (Kyushu University, Japan)
Takashi Yoshino (Wakayama University, Japan)
Shengquan Yu (Beijing Normal University, China)
Gustavo Zurita (Universidad de Chile, Chile)

 

DIGITEL Program Committee

Chair:

Masanori Sugimoto (University of Tokyo, Japan)

Co-chairs:

Vincent Aleven (Carnegie Mellon University, USA)
Yam San Chee (Nanyang Technological University, Singapore)
Baltasar Fernandez Manjon (Universidad Complutense de Madrid, Spain)

Members:

Wilfried Admiraal (University of Amsterdam, The Netherland)
Inmaculada Arnedillo-Sánchez (Trinity College, Ireland)
Ryan Baker (Worcester Polytechnic Institute, USA)
Nergiz Ercil Cagiltay (Atilim University, Turkey)
Y. Y. Cai (Nanyang Technological University, Singapore)
Carlos Vaz de Carvalho (Instituto Superior de Engenharia Porto, Portugal)
Marc Cavazza (University of Teesside, UK)
Ben Chang (National Chiayi University, Taiwan)
Keith Chan (The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong)
John P. Charlton (University of Bolton, UK)
Zhi-Hong Chen (National Central University, Taiwan)
Giuliana Dettori (Institute for Educational Technology, Italy)
Ellen Yi-Luen Do (Georgia Institute of Technology, USA)
Been-Lirn Duh (National University of Singapore, Singapore)
Abdennour El Rhalibi (Liverpool John Moores University, UK)
Russell Francis (University of Gothenburg, Sweden)
Seth Giddings (University of the West of England, UK)
Jia-Sheng Heh (Chung-Yuan Christian University, Taiwan)
Gwo-Jen Hwang (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan)
Lewis Johnson (Alelo Inc., USA)
Bn-Shyan Jong (Chung-Yuan Christian University, Taiwan)
Matthew Kam (Carnegie Mellon University, USA)
Helle Skovbjerg Karoff (Danish University of Education, Denmark)
Lam-For Kwok City (University of Hong Kong, Hong Kong)
Yu-Ju Lan (National Taiwan Normal University, Taiwan)
Jimmy H.M. Lee (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
Mark J. W. Lee (Charles Sturt University and University of New England, Australia)
James Lester (North Carolina State University, USA)
Fanny Lignon (University Lyon 1, France)
Eric Zhi Feng Liu (National Central University, Taiwan)
Noboru Matsuda (Carnegie Mellon University, USA)
Yishay Mor (University of Haifa, Israel)
Elena Moschini (London Metropolitan University, UK)
Amy Ogan (Carnegie Mellon University, USA)
Yoshihiro Okada (Kyushu University, Japan)
Kuo-Liang Ou (National Hsinchu University of Education, Taiwan)
Antonio Padilla-Meléndez (University of Malaga, Spain)
Zhi-Geng Pan (ZheJiang University, China)
Marina Papastergiou (University of Thessaly, Greece)
Eva Petersson (Aalborg Universitet, Denmark)
Jan Plass (New York University, USA)
Lydia Plowman (University of Stirling, UK)
Clark Quinn (Quinnovation, USA)
Chris Quintana (University of Michigan, USA)
Janet Read (University of Central Lancashire, UK)
Genaro Rebolledo-Mendez (Universidad Veracruzana, Mexico)
Maggi Savin-Baden (Coventry University, UK)
Kamran Sedig (University of Western Ontario, Canada)
Jun-Jie Shang (Peking University, China)
Ju-Ling Shih (National University of Tainan, Taiwan)
Meng-Jung Tsai (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan)
Ming-Hsin Tsai (Asia University, Taiwan)
Hakan Tuzun (Hacettepe University, Turkey)
Andrea Valente (Aalborg University Esbjerg, Denmark)
Maria Virvou (University of Piraeus, Greece)
Dunwei Wen (Athabasca University, Canada)
Etsuji Yamaguchi (Kobe University, Japan)
Jie-Chi Yang (National Central University, Taiwan)

 

Local Committee

Chair:

Hiroyuki Tarumi (Kagawa University, Japan)

Treasurer and Publication Chair:

Toshihiro Hayashi (Kagawa University, Japan)

Members:

Kazuaki Ando (Kagawa University, Japan)
Yukio Hori (Kagawa University, Japan)
Koji Kagawa (Kagawa University, Japan) 
Tsutomu Kuroda (Kagawa University, Japan) 
Hiroyuki Nagataki (Okayama University, Japan) 
Hiroyuki Tominaga (Kagawa University, Japan) 
Rihito Yaegashi (Kagawa University, Japan) 
Naoko Yamashita (Kagawa University, Japan) 

Sanuki udon